3Dexperience Benim İşime Yarar mı?

3DExperience artık her yerde karşınıza çıkıyor. Süslü cümleler ve çok genel tanımlamalardan da eminim ki kafanızda net bir şey belirmiyor. SOLIDWORKS ya da Catia benim işimi görüyorken 3DEXPERIENCE benim ne işime yarayacak? Bu platform benim işime yarar mı? dediğinize de adım gibi eminim. Gelin bu konuyu netleştirelim. 🙂

Genel olarak 3dexperience: İnternet üzerinden Solidworks’de olduğu gibi çizimler yapabilmenizi, Analizler yapabilmenizi, bütün verilerinizi bir sunucu gibi çalışan dijital ortamda tutmanızı, iş arkadaşlarınız veya tedarikçilerle projeler üzerinde tartışma ve fikir alışverişi yapabileceğiniz, üretim süreçlerini yönetebileceğiniz bir ortam diyebiliriz.

Şimdi diyeceksiniz ki yahu yine uzun karışık bir tanım oldu! Daha da özetlemem gerekirse, bir şeyi üretiyorsanız bütün işlerinizi internet ortamında yapabileceğiniz anlamına geliyor. Tamam çat pat ne olduğunu anladık da benim işime yarar mı? Bu aslında sizin işletme tipinize, ihtiyacınıza bağlı diyebilirim. Bunu örneklerle anlatmak çok daha kolay olacak.

Küçük Ölçekli İşletmeler

5-10 kişinin çalıştığı ve 1 mühendisin olduğu işletmeyseniz, muhtemelen zaten Solidworks sizin işinizi görüyordur. Ortada bir ekip olmadığından iş arkadaşlarıyla iş birliği yapmak gibi bir derdiniz de olmayacaktır. 🙂 Verilerinizi bir harddisk de yedeklemek de size yeterli gibi görünüyordur. Bu açıdan bakıldığından 3DEXPERIENCE sizin pek de işinize yaramayacak gibi duruyor. Eğer böyle bir profilseniz sizin için bu platformun en büyük avantajı, üst düzey bir bilgisayar ihtiyacını ortadan kaldırması diyebilirim. Bir PDM ve sunucu masrafına katlanmanıza da gerek kalmaz.

Bir diğer taraftan da belki çok sık analiz işiniz olmuyor. İşinize yarayacağı zaman Analiz uygulamalarını kiralayıp işinizi halledebilirsiniz. Arada bir analiz kullanmak için bir sürü para vermeniz gerekmiyor yani. Ayrıca pandemi döneminde başımıza gelenlerde hepimiz yaşadık. Uzaktan, her yerden çalışabilmek önemli. Mühendisiniz istediği yerden internete bağlanıp çizimlere devam edebilir. Buna değer mi sizce? Buna en iyi karar verecek kişi sizsiniz.

Orta Ölçekli İşletmeler

Orta ölçekli firmalar 2 farklı eğilimi gösterir. Kimileri halen küçük ölçekliymiş gibi davranarak büyüme fırsatlarını çok kovalamaz, kimileri ise büyük çaplı işletme olmak için iş yapma modellerini ve stratejilerini geliştirir. Eğer halen bildiğiniz yöntemlerden vazgeçmek istemiyorsanız, zaten küçük-orta ölçekli sınıfında gezinip duracaksınız demektir.

Kısa çaplı eleştirimi yaptığıma göre bu ne işinize yarar bahsedelim. Çizimlerinizi, projelerinizi bir harddiskte tutamayacağınız kadar büyüdüğü malum. Mecburen bir sunucu yatırımı yapacaksınız. E bu sunucuyu verimli kullanmak içinde bu sefer bir PDM yatırımı yapmak zorunda kalacaksınız. Sunucu bakımı ve yönetimi kendiliğinden olan bir şey değil malum. Bunu yapacak bir adama ihtiyacınız olacak ya da dışardan bir IT firmasıyla anlaşacaksınız… Bunların hepsi bir maliyet ve hep bir kaç adama bağlı kalacaksınız demektir.

İşte bütün bunlara gerek yok. 3DEXPERIENCE platformuna geçin ve bütün bu dertlerden tamamen kurtulun! Diyeceksiniz ki iyi de benim verimlerim çok önemli, neden başka bir yerdeki bulut depolamaya güveneyim. 3DEXPERIENCE platformu gizlilik ve güvenlik konusunda dünyanın en zorlu sertifikalarını almayı başardı. Boeing gibi firmalar dahi bu sisteme güveniyorken sizin bilgileriniz neden risk altında olsun? 🙂

Şirketinize yeni bir mühendis/tasarımcı aldığınızda, yeni bir lisans yatırımı yapmak durumunda kalıyordunuz. Çalışandan memnun kalmadığınızda işten çıkartıyorsunuz ve elinizde 1 lisans boşta kalıyor…

Mühendisinizin çarpışma analizi yapması gerekiyor. Haydaaa o lisans yok sizde. Mevburen Solidworks Simulation almak zorunda kalıyorsunuz. Bunların yıllık yenileme/bakım maliyetine de katlanmak durumunda kalıyorsunuz.

Gerek var mı? 3DEXPERIENCE platformunda tasarım ve analiz rollerini belirli süreyle kiralayabilirsiniz.

Büyük Ölçekli Firmalar

İşler büyüyünce dertleri de büyüyor. Arge mühendisleri, şefler ve yöneticiler arasında sürekli bir dosya alış verişi onay süreci akıp geçiyor. Bir revizyon söz konusu olduğunda da (ki sürekli olur) iş akışının hatasız ilerlemesi gerekiyor.

1 proje üzerinde sadece 1 mühendis çalışsaydı dert değildi. Ekip halinde yürütülen çalışmalar, bir ahenk ve uyum gerektirir. Aralarında sürekli ve doğru bir iletişimin olması şart. Her gün toplandı zor! Anlık olarak sürekli toplantı yapmak imkansız. Ekipten birinin fikrini iletmesi, bir yeri uyarması, tasarımın akışı… Bütün bunlar devasa derecede iş ve yorucu süreç. Çünkü hata ihtimali çok yüksek.

Bir sürü lisans var. Toplamda yıllık lisans bakım maliyeti devasa boyutlara geliyor. Her bir ekip üyesi için farklı yazılımlar, ek modüller gerekiyor. Sırf bunun için bile bir adam gerekir.

Sunucu kapasitesi ve güncelliği çok önemli. Bunun için zaten bir IT ekibiniz olması gerekir. Bilgisayar donanımları da mecburen en üst seviyede tutulması gerekir. Günümüz iş istasyonlarının fiyatları zaten malumunuz!

Bütün bu dertlerin üstesinden gelmek istiyorsanız, 3dexperience platformu sizin işinize yarar. Sadece bu nedenlerden ötürü bulut platforma geçmeniz yetmez mi?

3dexperience Türk, sizi bu konuda aydınlatmaya devam edecek efendim. Takipte kalın. 🙂